Veterná elektráreň

 14.09.2022

„Cerovej schválili financie na unikátny projekt“, „Prvá veterná elektráreň na Slovensku“, „Na Záhorí budú  vyrábať  elektrinu z vetra“,  „V Cerovej nezaháľali a vďaka  Eurofondom získali  novú energetickú dominantu“ – takto  svojimi titulkami  pomenovali novinári  vývoj a samotnú stavbu prvej veternej elektrárne na Slovensku.

V  roku 2000 Európska komisia v Bruseli v rámci  programu  PHARE   odsúhlasila 1,8 mil. eur na výstavbu   elektrárne. Prípravy trvali takmer 2 roky. Bolo treba zmerať rádius, či sa technika dostane  na miesto výstavby. Problém nastal v poslednej zákrute na Rozbehoch. Bola príliš ostrá a úzka. Hľadalo sa  náhradné riešenie. V ústrety  vyšli  chalupári pán Šír a pán Majer, ktorí súhlasili, aby  sa prístupová komunikácia  vybudovala cez ich záhrady.

7. augusta  o  piatej hodine ráno boli na nohách vari celé  Rozbehy. Rozbežania  doprevádzali   turbínu  na miesto určenia. Tí starší si pritom  zaspomínali,  ako prvýkrát  zasvietila v ich  domoch žiarovka, ako zapli  prvýkrát rádio… .

„A teraz  sa u nás na Rozbehoch  bude vyrábať  elektrina. To už budú všetci vedieť, kde sú tie Rozbehy,“ boli ich slová.  Mladší zase obdivovali  šikovnosť a zručnosť prepravcov, ako hravo a s pokojom  zvládali dopravu  náročného transportu. Dĺžka jednej súpravy  dosahovala až 32 m. (Prepravu zabezpečovala  firma Falbermayer  z Rakúska.) Potom nastala  záverečná,  technicky najnáročnejšia  fáza  montáže  stožiarov s generátormi a trojlistými   vrtuľami.  Nemecká firma  Aufwind precízne  zmontovala  78 m vysoké  stožiare s hmotnosťou 90 ton.  Špeciálny žeriav  s  nosnosťou  400 ton  osadil na vrchole  stožiara    subtílne  pôsobiace, no v  skutočnosti až  dvadsaťtonové generátory  dánskeho  výrobcu  VESTAS  a na tie  pripevnili  štíhle  sklolaminátové  vrtule s úctyhodným  priemerom 44 m.  10.10. o 10 hodine 10 minúte starosta obce spustil do skúšobnej prevádzky  prvú turbínu  veternej elektrárne na Slovensku s inštalovaným výkonom  660 kW.

Tak  vyrástla  prvá slovenská  veterná elektráreň. Finančné náklady na výstavbu obec pokryla zo spomínaných  prostriedkov PHARE a z  príspevku  zo štátneho rozpočtu vo výške 525 tis. eur.  Chýbajúcich 600 tis. eur  nám poskytla   firma  Green  Energy Slovakia, ktorá má s obcou  (po odsúhlasení na zasadnutí OZ)  uzatvorenú zmluvu o   prevádzkovaní.  Tržby  z výroby   energie  obci zatiaľ  pokryjú celoročné náklady na verejné osvetlenie a na splácanie úveru od  firmy Green  Energy  Slovakia.

Veterná elektráreň sa hneď na svojom začiatku stala doslova atrakciou. Len čo  sa začalo s výstavbou a nad obcou sa vztýčil   prvý   stožiar, začali na Rozbehy  prúdiť stovky  turistov. Už  počas výstavby  zavítalo na Vápenkovú skalu   okolo 300 – 400  ľudí denne. Nevšedný projekt  prilákal  novinárov  takmer  z každého denníka na Slovensku. Článok s názvom „Premiéra na Slovensku “ bol uverejnený i v nemeckých novinách Neue Energie. Okrem iného v ňom napísali: „Z energetickej mapy  sa vymazalo biele miesto na Slovensku. 80 km od Bratislavy vybudovali veternú elektráreň  s  inštalovaným výkonom  4x 660 kW.“

O výstavbu  sa tiež zaujímal rozhlas a televízia, informujú sa primátori, starostovia, podnikatelia,  žiaci i  študenti vari z celého Slovenska. Novinár Peter Ondera  o  elektrárni  napísal: „Veterný park v Cerovej sa stal realitou a miestni občania sú naň očividne hrdí. Pre vedenie samosprávy  v  Cerovej bola zase jeho príprava  a realizácia  poriadnou  previerkou   schopností  a zdrojov poznania, ako to je,  keď sa  neveľká slovenská  dedina stretne  zoči-voči s eurofondami. Oveľa ľahšie bolo  hneď na začiatku povedať –  nejdeme do toho, nemáme, nechceme, nevieme… Išli do toho, lebo chceli. Dnes aj vedia, aj  majú.“

Technická časť elektrárne a parametre elektrárne

Typ (výrobca): VESTAS – V 47/660 kW
Počet agregátov: 4
Celkový výkon elektrárne: 2,6 MW
Produkcia energie: 4 000 MWh ročne
Uvedenie do prevádzky: október 2003
Úspora CO2: 3 270 t/rok
Výška stožiara: 76 metrov
Priemer vrtule: 47 metrov

Hlavné časti elektrárne sú vrtuľa, hlavný hriadeľ, prevodovka, malý generátor, veľký generátor,  zariadenie na natáčanie elektrárne. Celá sústava je schopná  natočiť sa v rozsahu 360 stupňov  ľubovoľným smerom podľa vetra.  Pri slabšom vetre je zapnutý malý generátor s výkonom 200 kW. Obrátky vrtule sú 19,8 za min. Pri vetre nad 8m/s  pracuje veľký generátor.

Obrátky vrtule sú  25,9 za min. Výkon VG je 660 kW.

Obrátky generátora sú: VG – 1500 obrátok/m,  MG 1200 obrátok /m.

Elektráreň začína vyrábať  elektrickú energiu pri rýchlosti vetra 4m/s, maximálny výkon  dosahuje od 14 m/s. Elektráreň sa sama zastaví   pri rýchlosti vetra  25 m/s. VE pracuje s hodnotu 50Hz a 690V.  Vedľa každej elektrárne je transformátor Alston  vyrobený v Belgicku.

Veterný park je  plnoautomatizovaný, všetky údaje sústreďuje malý monitor inštalovaný v každej turbíne.

Na porovnanie uvádzame, že výkon elektrárne by postačoval pre obec asi s 2500 obyvateľmi.

Energia  putuje do verejnej siete 22 kV vzdialenej od elektrárne vyše 3 km.

Zopár zaujímavostí

  • veterná elektráreň bola najväčšia investičná akcia  na Slovensku z programu  PHARE  z roku 2000
  • celú dopravu  VE zabezpečovalo 27 kamiónov
  • do jedného  základu pod turbínu sa zmestilo 50 domiešavačov betónu a 9 ton  betonárskej ocele
  • váha listu  VE je 586 kg
  • v prevodovke je  180 l oleja
  • najvyšší bod  elektrárne je 100 m nad terénom
  • najvyšší bod veternej  elektrárne leží 568,67 metrov nad morom
  • zmluvu o financovaní VE po ukončení   verejnej súťaže   podpísal 19.12.2002  veľvyslanec  a vedúci delegácie Európskej komisie  v Slovenskej republike  Eric van der Linden, za CFCÚ Milan Michalička,  za dodávateľa Bernhard Gubo, za obec starosta obce Vladimír Jánoš
  • stavebné práce  (prístupová komunikácia, základy pod turbíny) zabezpečil Agrostav, a.s. Senica, dodávku technológie  nemecká firma  Aufwind Schmack Regensburg. Stavebným dozorom a projektovým manažérom stavby bol poverený Ing. Tomáš Lacko.

Fotografie: Martin Hutta, Andrej Harnúšek, Foto archív obce Cerová