ROZHĽADŇA v Rozbehoch

 14.09.2022

Výstavba rozhľadne bola spolufinancovaná z prostriedkov Európskej únie z programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika. Českým partnerom projektu bol  zväzok obcí Regiónu Podluží.

Rozhľadňa je postavená v nadmorskej výške 460 m.n.m. a má výšku 7 metrov.  Je vybudovaná z  betónových tvárnic obložených prírodným kameňom. Okolie rozhľadne je vybavené mobiliárom.  V blízkosti sa nachádza turistická chata, zrúcanina hradu Korlátko a veterný park. Vo vzdialenosti 2 km sa nachádza rekreačná oblasť Sokolské chaty.

Návštevníkom rozhľadne sa ponúka pohľad na severnú časť Záhorskej nížiny a najvyšší vrch Malých Karpát Záruby. Pri dobrej viditeľnosti je pekný pohľad  východným smerom na Zobor, Tríbeč, Považský  Inovec, mesto  Hlohovec,  severne na  Bradlo s  Mohylou Milana Rastislava Štefánika, na pohorie Bielych Karpát a vrch Veľká Javorina. Na severozápade sú vidieť kopce Chvojnickej pahorkatiny a Pálavy. Pekný pohľad je na mesto Senica, obce Jablonica, Osuské, Hlboké, Dojč, Smrdáky, Štefanov.

Stavebný projekt rozhľadne vypracovala Ing. Arch. Iveta Kopecká, stavebný dozor pri výstavbe zabezpečoval Dipl. Ing. Tomáš Lacko, manažérom projektu bola Anna Jánošová. Dodávateľom stavebných prác bola firma Agrostav,  a.s. Senica, stavbyvedúci Ing. Milan Kuchta. Rozhľadňa bola slávnostne otvorená starostom obce Cerová Vladimírom Jánošom a starostom moravskej obce Lužice Ing. Jaroslavom Kremlom, ktorý zastupoval zväzok obcí Podluží,  dňa 24. októbra 2009 na 10. ročníku „Majstrovstiev sveta v púšťaní šarkanov“.

Dlhodobá cezhraničná spolupráca obidvoch partnerov priniesla ovocie tiež pre moravského partnera v podobe rozhľadne v obci Nový Poddvorov. Nový Poddvorov je najmenšia obec Regiónu Podluží. Leží však na najvyššie položenom mieste v regióne a z toho dôvodu bola vybraná ako vhodná lokalita. Rozhľadňa na Podluží je z oceľovej konštrukcie a zámerne pripomína podobu „ťažobných naftárskych veží“ a to z dôvodu významu tejto významu tejto činnosti pre región v nedávnej minulosti.

FOTO: Andrej Harnúšek, Foto archív obce Cerová