Jednota dôchodcov Cerová

03.06.2023

,,Ničoho sa staroba nesmie vystríhať väčšmi ako nečinnosti.“ Cicero

Sídlo: Klub jednoty dôchodcov, Cerová č. 86 (budova bývalej škôlky a terajšej obecnej knižnice)

Aktuálne zloženie výboru organizácie: Bronislava Petrášová - predsedníčka, Jozefína Vávrová, Margita Huttová, Božena Malichová, Anna Jurkovičová, Ing. Anton Švarc, Štefan Vereš a Jozefína Pavlíková.

Základné údaje

Jednota dôchodcov v Cerovej združuje najmä seniorov z obce Cerová. Jej členmi sú aj obyvatelia susedných obcí. Zameriava na organizovanie aktívneho života seniorov, ich zapojenie sa do spoločenských a kultúrnych akcií, činností v oblasti ochrany zdravia, športu, aktivít týkajúcich sa ochrany prírody a životného prostredia a rozvoja obce. Svoju činnosť koordinuje s obcou, spolupracuje s organizáciami a inštitúciami v obci a okolí. Podieľa sa na príprave a realizácii spoločných obecných a tiež aj školských podujatí.

Súčasťou života organizácie sú pravidelné stretnutia členov v klube - každú stredu od 14.00 hod. Tiež návštevy obecnej knižnice a komunikácia medzi členmi a verejnosťou prostredníctvom facebookovej stránky  organizácie. https://www.facebook.com/profile.php?id=100080869377227&sk=about

Z histórie Seniori sa v našej obci začali stretávať v roku 1997. Funkciu predsedu vykonával Albert Horváth. Členkami výboru boli Anna Kollárová, Anna Jurkovičová (vtedajšia riaditeľka MŠ), Anna Chovancová (vtedajšia pracovníčka MNV). Organizácia bola dňa 14. februára 2001 zaregistrovaná v Jednote dôchodcov na Slovensku ako súčasť okresnej organizácie v Senici. Neskôr bola predsedníčkou Anna Chovancová, do výboru bola doplnkovými voľbami zvolená Terézia Hercegová. Organizácia mala takmer 30 členov.

V roku 2012 odišli z výboru viacerí členovia, najmä zo zdravotných dôvodov, a tak členská schôdza zvolila novú predsedníčku Bronislavu Petrášovú a nový výbor v zložení: Jozefína Vávrová, Eva Mihálová, Viera Mikulčíková, Cecília Valentová, Mária Masaryková a Anna Kollárová. Tento výbor pracoval až do 2. marca 2018, keď sa opäť na žiadosť členov uskutočnili doplnkové voľby. Do výboru boli opätovne zvolené Bronislava Petrášová – za predsedníčku organizácie a členky výboru Mária Masaryková a Jozefína Vávrová. Novozvolenými členmi výboru sa stali Anna Jurkovičová, Ing. Anton Švarc, Štefan Vereš a Jozefa Mikúšková.

Trocha štatistiky Počty členov v jednotlivých rokoch: 2018 – 72, 2019 – 74, 2020 – 78, 2021 – 76.