Cerovej schválili financie na unikátny projekt“, „Prvá veterná elektráreň na Slovensku“, „Na Záhorí budú  vyrábať  elektrinu z vetra“,  „V Cerovej nezaháľali a vďaka  Eurofondom získali  novú energetickú dominantu“ – Takto  svojimi titulkami  pomenovali novinári  vývoj a samotnú stavbu prvej veternej elektrárne na Slovensku.

V  roku 2000 Európska komisia v Bruseli v rámci  programu  PHARE   odsúhlasila 1,8 mil. eur na výstavbu   elektrárne. Prípravy trvali takmer 2 roky. Až potom to vlastne všetko začalo. Bolo treba zmerať rádius, či sa technika dostane  na miesto výstavby. Problém nastal v poslednej zákrute na Rozbehoch. Bola príliš ostrá a úzka. Hľadalo sa  náhradné riešenie. V ústrety  vyšli  chalupári pán Šír a pán Majer, ktorí súhlasili, aby  sa vybudovala prístupová komunikácia  cez ich záhrady. A už sa  len očakával   príchod  prvej turbíny.  7.  augusta  o 5. hodine ráno boli na nohách vari celé  Rozbehy. Rozbežania  doprevádzali   turbínu  na miesto určenia. Tí starší si pritom  zaspomínali,  ako prvýkrát  zasvietila v ich  domoch žiarovka, ako zapli  prvýkrát rádio… . „A teraz  sa u nás na Rozbehoch  bude vyrábať  elektrina. To už budú všetci vedieť, kde sú tie Rozbehy,“ boli ich slová.  Mladší zase obdivovali  šikovnosť a zručnosť prepravcov, ako hravo a s pokojom  zvládali dopravu  náročného transportu. Dĺžka jednej súpravy  dosahovala až 32 m. (Prepravu zabezpečovala  firma Falbermayer  z Rakúska.) Potom nastala  záverečná,  technicky najnáročnejšia  fáza  montáže  stožiarov s generátormi a trojlistými   vrtuľami.  Nemecká firma  Aufwind precízne  zmontovala  78 m vysoké  stožiare s hmotnosťou 90 ton.  Špeciálny žeriav  s nosnosťou  400 ton  osadil na vrchole  stožiara    subtílne  pôsobiace, no v skutočnosti až  dvadsaťtonové generátory  dánskeho  výrobcu  VESTAS  a na tie  pripevnili  štíhle  sklolaminátové  vrtule s úctyhodným  priemerom 44 m.  10.10. o 10 hodine 10 minúte starosta obce spustil do skúšobnej prevádzky  prvú turbínu  veternej elektrárne na Slovensku s inštalovaným výkonom  660 kW.

Tak  vyrástla  prvá slovenská  veterná elektráreň. Finančné náklady na výstavbu obec pokryla zo spomínaných  prostriedkov PHARE a z  príspevku  zo štátneho rozpočtu vo výške 525 tis. eur.  Chýbajúcich 600 tis. eur  nám poskytla   firma  Green  Energy Slovakia, ktorá má s obcou  (po odsúhlasení na zasadnutí OZ)  uzatvorenú zmluvu o   prevádzkovaní.  Tržby  z výroby   energie  nám zatiaľ  pokryjú celoročné náklady na verejné osvetlenie a na splácanie úveru od  firmy Green  Energy  Slovakia.

Veterná elektráreň sa hneď na svojom začiatku stala doslova atrakciou. Len čo  sa začalo s výstavbou a nad obcou sa vztýčil   prvý   stožiar, začali na Rozbehy  prúdiť stovky  turistov. Už  počas výstavby  zavítalo na Vápenkovú skalu   okolo 300 – 400  ľudí denne. Nevšedný projekt  prilákal  novinárov  takmer  z každého denníka na Slovensku. Článok s názvom „Premiéra na Slovensku “ bol uverejnený i v nemeckých novinách Neue Energie. Okrem iného v ňom napísali: „Z energetickej mapy  sa vymazalo biele miesto na Slovensku. 80 km od Bratislavy vybudovali veternú elektráreň  s  inštalovaným výkonom  4x 660 kW.“ O výstavbu  sa tiež zaujímal rozhlas a televízia, informujú sa primátori, starostovia, podnikatelia,  žiaci i  študenti vari z celého Slovenska. Novinár Peter Ondera  o  elektrárni  napísal: „Veterný park v Cerovej sa stal realitou a miestni občania sú naň očividne hrdí. Pre vedenie samosprávy  v  Cerovej bola zase jeho príprava  a realizácia  poriadnou  previerkou   schopností  a zdrojov poznania, ako to je,  keď sa  neveľká slovenská  dedina stretne  zoči-voči s eurofondami. Oveľa ľahšie bolo  hneď na začiatku povedať -  nejdeme do toho, nemáme, nechceme, nevieme… Išli do toho, lebo chceli. Dnes aj vedia, aj  majú.“

Technická časť elektrárne

Hlavné časti elektrárne sú vrtuľa, hlavný hriadeľ, prevodovka, malý generátor, veľký generátor,  zariadenie na natáčanie elektrárne. Celá sústava je schopná  natočiť sa v rozsahu 360 stupňov  ľubovoľným smerom podľa vetra.  Pri slabšom vetre je zapnutý malý generátor s výkonom 200 kW. Obrátky vrtule sú 19,8 za min. Pri vetre nad 8m/s  pracuje veľký generátor.

Obrátky vrtule sú  25,9 za min. Výkon VG je 660 kW.

Obrátky generátora sú: VG – 1500 obrátok/m,  MG 1200 obrátok /m.

Elektráreň začína vyrábať  elektrickú energiu pri rýchlosti vetra 4m/s, maximálny výkon  dosahuje od 14 m/s. Elektráreň sa sama zastaví   pri rýchlosti vetra  25 m/s. VE pracuje s hodnotu 50Hz a 690V.  Vedľa každej elektrárne je transformátor Alston  vyrobený v Belgicku.

Veterný park je  plnoautomatizovaný, všetky údaje sústreďuje malý monitor inštalovaný v každej turbíne.

Na porovnanie uvádzame, že výkon elektrárne by postačoval pre obec asi s 2500 obyvateľmi.

Energia  putuje do verejnej siete 22 kV vzdialenej od elektrárne vyše 3 km.


Parametre elektrárne

Typ (výrobca): VESTAS – V 47/660 kW
Počet agregátov: 4
Celkový výkon elektrárne: 2,6 MW
Produkcia energie: 4 000 MWh ročne
Uvedenie do prevádzky: október 2003
Úspora CO2: 3 270 t/rok
Výška stožiara: 76 metrov
Priemer vrtule: 47 metrov
   

Zopár zaujímavostí

  • veterná elektráreň bola najväčšia investičná akcia  na Slovensku z programu  PHARE  z roku 2000
  • celú dopravu  VE zabezpečovalo 27 kamiónov
  • do jedného  základu pod turbínu sa zmestilo 50 domiešavačov betónu a 9 ton  betonárskej ocele
  • váha listu  VE je 586 kg
  • v prevodovke je  180 l oleja
  • najvyšší bod  elektrárne je 100 m nad terénom
  • najvyšší bod veternej  elektrárne leží 568,67 metrov nad morom
  • zmluvu o financovaní VE po ukončení   verejnej súťaže   podpísal 19.12.2002  veľvyslanec  a vedúci delegácie Európskej komisie  v Slovenskej republike  Eric van der Linden, za CFCÚ Milan Michalička,  za dodávateľa Bernhard Gubo, za obec starosta obce Vladimír Jánoš
  • stavebné práce  (prístupová komunikácia, základy pod turbíny) zabezpečil Agrostav, a.s. Senica, dodávku technológie  nemecká firma  Aufwind Schmack Regensburg. Stavebným dozorom a projektovým manažérom stavby bol poverený Ing. Tomáš Lacko.

Fotogaléria